Geçmişe hayat veren usta
Haber
20 Nisan 2021 - Salı 17:13 Bu haber 1457 kez okundu
 
Geçmişe hayat veren usta
Uzun yıllar radyo, televizyon, gramofon gibi bir zamanların gözde müzik aletlerini tamir eden Nihat Bencan, teknoloji çağına geçilmesi ile artık antika olarak nostalji köşelerine konulan cihazların tamirini yaparak adeta geçmişe hayat vermeye başladı.
YAŞAM Haberi
Geçmişe hayat veren usta

Yaklaşık 47 yıl önce mesleğe başlayan ve 1986 yılında ustalık belgesini alan Bencan, teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte işlerin hızla düştüğünü belirterek, “Teknoloji hızla gelişmeye başlayınca bir zamanların gözde elektronik cihazların da kullanılmamaya başlandı. Haliyle bizim de işlerimiz düştü. Hatta günlerce tek bir müşterinin gelmediği oldu” dedi.

 

1970’li yıllarda, Lambalı Radyolar, Makaralı ve kaset teypler, 45 lik plakçalarlar ve Gramofonlar, lambalı siyah beyaz televizyonlar, VHS-Betemakx videoların büyük rağbet gördüğünü dile getiren Bencan, “O zamanlar bozulan cihazları tamir ederek tekrar kullanılmasını sağlardık. Geçmiş zamanların en gözde elektronik cihazları şimdi hepsi nostaljik bir anı olarak hafızalarımızda” diye konuştu.

Emekli olduktan sonra bu nostaljik cihazlara yeniden hayat vermek için küçük bir işyeri açtığını sözlerine ekleyen Nihat Bencan, “Bizim için manevi değeri olan o günlerden kalan ata yadigarı elektronik cihazların şark köşelerine yakışır veya evimizin, iş yerimizin en görkemli yerlerinde sergilemek üzere bakım ve onarımlarının yapılması amacı ile bu atölyeyi yaşama geçirdik. Bu sayede hem nostalji yapıyoruz hem de yeni neslin bir çoğunun adını bile bilmediği cihazları ayakta tutmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Söz Medya
Etiketler: Geçmişe, hayat, veren, usta,
Yorumlar
1373307999705415
Haber Yazılımı